Svadba… Spojenie dvoch ľudí, dvoch duší, dvoch sŕdc… Deň, kedy dáme všetkým naokolo najavo, že budeme spolu kráčať v dobrom i v zlom, v šťastí i v nešťastí, v chorobe i zdraví. Oslava lásky a vyslovenie manželského sľubu, ktorým potvrdíme rozhodnutie stráviť spolu zvyšok života. Deň s veľkým D, kedy sa všetky zraky upierajú predovšetkým na nevestu, ktorá si želá, aby práve jej svadba bola tou naj.
Na všetko treba myslieť? Radi vám pomôžeme…
Kedy je najlepšie začať plánovať?
Každý z nás má iné organizačné schopnosti, iné predstavy, iné finančné možnosti, iných pomocníkov. Niekto lepšie rieši vzniknuté situácie pod časovým stresom, iný nie. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že čím dlhší čas na prípravu, tým bezstarostnejšie si užijete svoj svadobný deň. Niektorí sa nechajú zlákať konkrétnym dátumom, iní významom čísel nepripisujú žiadnu dôležitosť. Je len na vás, ako budete postupovať, nezabúdajte, že najdôležitejší ste vy a váš partner, vaše želania a predstavy o svadobnom dni a ďalšom živote.
9 mesiacov pred
Ak ste si už vybrali termín sobášneho aktu, mali by ste tiež ujasniť, či chcete svadbu veľkú alebo menšiu, pretože výber počtu hostí úzko súvisí s výberom priestorov. Je tiež dôležité, aby ste si ujasnili, či chcete mať svadobnú hostinu v meste alebo nejakej dedinke (najlepšie je už určiť konkrétne miesto), pretože je vysoko nepravdepodobné (najmä v prípade väčšieho počtu svadobných hostí), že tesne pred svadbou zoženiete niečo poriadne. Je dobré dohodnúť sa, či chcete živú hudbu alebo nie, aby ste si stihli skupinu alebo diskdžokeja zarezervovať. Ak ide o niekoho konkrétneho, skôr než sa rozhodnete pre určitý termín sobáša, najskôr si ho odkonzultujte. Zistite si cenu prenajímanej miestnosti a svadobného menu (vrátane nápojov a alkoholu), pretože tieto patria medzi najvyššie položky. Podľa toho potom môžete priratúvať ostatné výdavky – napr. na šaty, výzdobu, obrúčky, fotografa a pod. Ak vám však na výške vynaložených finančných prostriedkov nezáleží, pokojne popustite uzdu svojej fantázii…
6 mesiacov pred
Začnite rozmýšľať nad výberom svadobných šiat. Aj keď určite už svoju predstavu máte, mali by ste ju začať pretvárať na skutočnosť. Zatiaľ máte dosť času na prípadné objednanie šiat svadobným salónom – ak by tieto nemali na sklade. Vhodné je vyskúšať viacero typov, aby ste našli presne také, v ktorých nielen dobre vyzeráte, ale sa aj dobre cítite. Priblížil sa čas, kedy je dobré zaplatiť za rezervovanie šiat, uskutočniť výber kameramana a fotografa, hudobnej skupiny (diskdžokeja), prípadne starejšieho – ak si ho želáte na svadbe mať. Dohodnite sa na výbere svedkov, oznámte im to. Zistite, čo všetko vám môže ponúknuť zvolený svadobný salón, nechajte si poradiť, prípadne pomôcť. Nie všetkými úlohami sa musíte zaťažovať vy, stačí len skontrolovať či ich plnenie zodpovedá vašim predstavám.
6 -3 mesiace pred
Zvážte výber svadobných obrúčok, ujasnite si, z akého materiálu majú byť vyrobené – zlato (žlté, biele, červené, kombinácia) alebo obrúčky vyrobené napríklad z platiny? Chcete, aby ich súčasťou boli nejaké ozdoby (kamienky, diamanty) alebo sa vám páčia jednoduché? Chcete si dať vygravírovať iniciály alebo dátum svadby? Na tieto otázky by ste si mali odpovedať, pričom nesmiete zabudnúť na to, že každá vaša požiadavka na úpravu zaberie nejaký čas. Obrúčky sú symbolom vašej lásky, symbolom, ktorý budete denne nosiť, vašou ozdobou, preto by ste ich výberu mali venovať náležitú pozornosť.
Začnite zabezpečovať dopravu. Chcete si pri tejto príležitosti zapožičať auto? Rezervujte si ho! Ak je nutná preprava svadobných hostí autobusom, nič nestratíte, ak si zarezervujete aj ten.
Skúste porozmýšľať nad svadobnými darmi. U nás nie je až tak zaužívaný zoznam darov, ktoré by nastávajúci manželia uvítali, no mnohí sa vás začnú pýtať, čo by ste si želali. Je dobré, ak budete mať predstavu – je lepšie dostať niečo, čo chcete a najmä uľahčíte situáciu tým, ktorí si prajú dať vám niečo, čo využijete, niečo z čoho budete mať radosť či osoh – prípadne oboje.
3 mesiace pred
Definitívne sa rozhodnite pre svadobné oznámenia a nechajte si ich urobiť. Ak si chcete dať tlačiť etikety na fľaše, urobte tak už teraz. Je vhodné, ak si necháte urobiť i menovky na svadbu – kvôli zasadaciemu poriadku. Ten si prediskutujte prípadne i s rodičmi (ak chystáte svadbu s väčším počtom hostí), je dobré, keď pri sebe sedia ľudia, ktorí sa vedia baviť a majú si aj čo povedať. Aj zasadací poriadok pri stole má však svoje pravidlá.
Spoločenská etiketa považuje miesto v strede stola za najvýznamnejšie, čiže patrí neveste a ženíchovi. Nie všetky svadby však majú tradičné usporiadanie stolov, takže záleží od toho, ako ich máte v sále umiestnené – overte si to u poskytovateľa a podľa toho začnite zasadací poriadok robiť. Postupuje sa teda od významnosti hostí (najskôr z rodiny), potom nasledujú priatelia a známi. Nezabudnite však na to, že je to váš deň a chcete, aby sa všetci dobre cítili. Zvážte tiež prítomnosť detí na svadbe a účasť na hostine (i výber miesta, kde budú sedieť).
Vyberte si kozmetičku a kaderníčku, ktoré vás budú líčiť a česať. Potvrďte všetky rezervácie, zaplaťte potrebné zálohy. Rozhodnite sa, kde si dáte piecť koláče a torty, zistite ako dlho pred svadbou musíte nahlásiť počty.
1 mesiac pred
Rozošlite alebo osobne doručte svadobné oznámenia a pozvánky. Vyberte si svadobnú kyticu – ak jej výber nechávate na partnera, oboznámte ho so svojou predstavou (farba, tvar, druh kvetov…). Zvoľte si svadobnú výzdobu. Nezabudnite na výzdobu auta – ak to nezabezpečuje požičovňa alebo svadobný salón. Zvoľte svadobné doplnky. Objednajte zákusky, svadobné torty. Dohodnite sa na tom, aké budete dávať „výslužky“ zo svadby, zabezpečte si papierové škatule na koláče. Niektorí dávajú zo svadby aj drobné darčeky ako poďakovania (magnetky, spoločné foto…).
Skontrolujte si či máte zabezpečené všetko potrebné, splnené všetky úlohy, znova overte a potvrďte termíny a časy. Skontrolujte zasadací poriadok.
Premyslite si hudbu (ak máte také želanie) na príchod k oltáru či do obradnej sály, pri výmene obrúčok, prípadne pri skončení svadobného obradu či po príchode do sály, v ktorej sa bude konať hostina.
Pozornosť venujte svadobným topánkam – začnite si na ne zvykať najmä vtedy, ak ste si ich kupovali nové. Nechcete si predsa pokaziť svoj svadobný deň bolesťou nôh či nepríjemným tlačením.
Absolvujte skúšku svadobných šiat, skúšku svadobného účesu i líčenia. Dohodnite si termín a spôsob úpravy nechtov.
Posledné prípravy – týždeň pred
Uistite sa, či je zabezpečené všetko, čo ste si želali, prípadne čím ste poverili vašich blízkych. Definitívne potvrďte počet hostí, prípadne ich rezervácie v hoteli či inom ubytovacom zariadení.
Vyvarujte sa predsvadobného stresu a relaxujte. Nájdite si čas na seba a svojho partnera. Rozlúčte sa so slobodou…